• Adres
  • Alsancak Mahallesi, 1479 Sk. Kenet Sitesi Blok No:22 İç Kapı No:6 Konak / İzmir

UX Tasarım ve UI Tasarım Nedir?

  • UX ve UI kavramları birbirine sık sık karıştırılsa da aslında ne oldukları konusunda ayrım yapılması oldukça kolaydır.

UX Tasarım ve UI Tasarım Nedir?

UX ve UI kavramları birbirine sık sık karıştırılsa da aslında ne oldukları konusunda ayrım yapılması oldukça kolaydır. UX teriminin açılımı User Experience’dir. Türkçesi kullanıcı deneyimi olan bu kelime, adından da anlaşıldığı üzere kullanıcı deneyimini tasarlamayı hedefler. İçerik deneyimi, müşteri deneyimi, işleyiş özellikleri gibi noktalar üzerinde durur.

UI kısaltması ise User Interface anlamına gelmektedir. Türkçesi, kullanıcı arayüzü tasarımı olan bu kelime kullanıcının deneyiminden ziyade ikonların yerleşimi, büyüklüğü ve sayfa yapısı gibi grafik tasarım öğeleri ile ilgilenir.

Kısaca farklarına bakacak olursak, UI tasarımda, tasarımın kullanıcıya nasıl gözükeceği ön plandadır ve dijital aşamaları içerir. UX tasarım ise bu görüntülerin kullanıcıyla nasıl bir etkileşim sağlayacağı konusunda rol oynar. Kullanıcı davranışları önemlidir.

Bilinmesi gereken diğer kavramlara da hemen değinelim;

UXD: User Experience Designer, (Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısı)

UID: User Interface Designer, (Kullanıcı Arayüzü Tasarımcısı)

ID: Interaction Design (Etkileşim Tasarımı)

Tasarım dünyasında son dönemlerde sıklıkla duymuş olabileceğiniz bu terimlere artık yabancılık çekmeyeceksiniz.

UI ve UX Neden Önemlidir?

Günümüzde güzel bir web sitesinin veya uygulamanın değeri gittikçe artmaktadır. Çünkü teknoloji geliştikçe artık kullanıcılar daha hızlı, daha iyi tasarlanmış ürünler istemektedir. Örneğin bir kullanıcı internet üzerinden alışveriş yapıyorsa bunu en kolay şekilde yapmak ister. Bu yüzden UX ve UI kavramları gelişen teknoloji ile önemini arttırmıştır. Markalar kullanıcılara en efektif ve en başarılı yolla ulaşmak ister.

Örneğin bir çamaşır makinesi düşünün. Bu makinenin kapağı, renkleri ve bölmelerini tasarlayan UI tasarımdır. Peki bu makinenin kapağı kullanıcı alışkanlıklarına uygun mudur? Kullanışlı mıdır ve kullanıcıyı tatmin etmekte midir? Renkler uygun mudur, kullanıcı ihtiyaçlarına cevap verilmiş midir? İşte bu soruların muhatabı da UX tasarımdır. Gerekli ölçümleri uygulayarak bu sorulara cevap arar.

Bir diğer önemli nokta da burada ortaya çıkmaktadır. Yin ve Yang gibi birbirini tamamlayan UI ve UX beraber kullanılmalıdır. Tasarımın ilk aşamalarından sonuna kadar efektif ve birlikte kullanılırlarsa tam verim alınır. Günümüzde markalar UI ve UX tasarıma gereken önemi vermeye başladığı için tasarım hizmeti sunan kurumlar da kendisini güncellemiştir. Sizde UI ve UX tasarım ile zenginleştirilmiş tasarımlar arıyorsanız bir telefon kadar yakınız.

Teklif Al