• Adres
  • Alsancak Mahallesi, 1479 Sk. Kenet Sitesi Blok No:22 İç Kapı No:6 Konak / İzmir

Seo Nedir?

  • Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) anlamına gelen Seo, bir web sitesinin aramalarda organik olarak üst sıralarda çıkması ve daha çok ziyaretçi kazanması için yapılan çalışmaları ifade eder.

Seo Nedir?

Arama motoru optimizasyonu (Search Engine Optimization) anlamına gelen Seo, bir web sitesinin aramalarda organik olarak üst sıralarda çıkması ve daha çok ziyaretçi kazanması için yapılan çalışmaları ifade eder. Bu çalışmalar web sitesini arama motorlarının kriterlerine uygun hale getirerek gerçekleştirilir.

Seo Nasıl Yapılır?

Seo başladıktan sonra bitmeyen bir süreçtir çünkü arama motorları sürekli kendilerini güncellerler. Böylece kullanıcılara en iyi sonuçlar sağlanır ve öğrenme süreci hiç bitmez. O yüzden sizde Seo çalışmalarınızı daima güncel tutmalısınız. Seo nasıl yapılır sorusuna daha iyi cevap verebilmek için öncelikle kategorilerini iyi anlamalıyız. 

Arama motoru optimizasyonu iki kategoriye ayrılır; Site içi Seo ve Site dışı Seo.

  • Site içi Seo;

Bu Seo kategorisi adından da anlaşılacağı üzere sitenizin içerisinde yaptığınız çalışmalardır. Web sitenizde bulunan elemanları optimize ederek site içi Seo yapabilirsiniz. Örneğin kullandığınız görsellere alt metin eklemek, başlıkları Seo kurallarına uygun bir şekilde düzenlemek, anahtar kelimelerde aşırıya kaçmamak ve iyi formatlanmış bir Url, arama motorlarında üst sıralarda çıkmanıza yardımcı olacaktır.

  • Site dışı Seo;

Site içi Seo çalışmalarına kıyasla daha kolaydır fakat asla göz ardı edilmemelidir. Burada yapmanız gereken web siteniz için iyi bir içerik üretmek ve sitenizin dışından konuyla ilgili backlink almaktır. Backlink, bir internet sitesinin başka bir siteye vermiş olduğu, herhangi bir sayfasında banner veya metin bağlantısı bulunması durumunda sitenin değerinin yükselmesini sağlayan bir sistemdir. Bu sayede daha fazla web sitesi trafiği ve daha yüksek sıralama elde edilir.

Site dışı Seo yaparken dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da alaka düzeyidir. Örneğin bir dijital reklam ajansı’nın web sitesini endüstriyel fırın satan bir web sitesinin önermesi Google tarafından hoş karşılanmayacaktır. Bu çalışmalar “çöp backlink” olarak adlandırılır.Başarılı Bir Seo Çalışması için Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Anahtar Kelimeler;

İçerik yayınlamanın en önemli getirilerinden biri olan organik trafik için doğru anahtar kelime seçimi oldukça önemlidir. Anahtar kelimeler kısaca kullanıcıların arama motoruna girdiği konuları ve fikirleri ifade eder. Kullanıcıların sizi bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını doğru araştırırsanız web siteniz daha kolay bulunabilir ve arama sonuçlarında üst sıralara tırmanabilir.

  • Teknik Çalışmalar;

Sadece sitenizi ziyaret eden kullanıcılar için değil “web crawler” olarak tabir edilen arama robotu için de işleri kolaylaştırmalısınız. Örneğin bir web sitesi haritasına sahip olmak, kırık bağlantı ve yanlış yönlendirmelerden kurtulmak gibi detaylar sitenizi çok daha iyi bir noktaya taşıyacaktır.

Site içi elementlerin optimizasyonu da önem verilmelidir. Örneğin sitenizin kolay gezilebilir bir yapıda olması ziyaretçilere kolaylık sağlayacak ve sitenizde daha fazla vakit geçirmelerini sağlayacaktır. İyi oluşturulmuş bir yapı arama motorları tarafından fayda sağlayacak ve ürettiğiniz ilgili içerikler ise web sitenize kaliteli trafik getirecektir.

Seo çalışmaları, web sitenizin arama sonuçlarında üst sıralarda bulunması, ziyaretçi sayısının arttırılarak marka bilinirliğinizin artması açısından oldukça önemlidir. Siz de alanında uzman ve Google Partner rozetine sahip bir ekiple çalışarak, dijital iş yeriniz olan web sitenizi Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkarabilirsiniz. Peki İyi bir web sitesi nasıl olur? Linke tıklayarak hemen okumaya başlayabilirsiniz.

Teklif Al