• Adres
  • Alsancak Mahallesi, 1479 Sk. Kenet Sitesi Blok No:22 İç Kapı No:6 Konak / İzmir

Mobil Pazarlama Stratejileri

  • Günümüzde mobil cihaz kullanımı inanılmaz bir şekilde artmış durumdadır. We are Social 2020 raporuna göre Türkiye’de 58 milyon mobil kullanıcı bulunmaktadır.

Mobil Pazarlama Stratejileri

Günümüzde mobil cihaz kullanımı inanılmaz bir şekilde artmış durumdadır. We are Social 2020 raporuna göre Türkiye’de 58 milyon mobil kullanıcı bulunmaktadır. Mobil cihazlarda geçirilen sürenin ortalama 4 saat olduğunu da göz önünde bulundurarak artık mobil bir çağa girdiğimizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Peki teknolojiye paralel giden pazarlama tarafında bu durum nasıl bir yankı uyandırıyor? İşte mobil pazarlama tam olarak bu sorunun cevabıdır. Gelin birlikle mobil pazarlama stratejilerinin türlerine bakalım.

 

Uygulama Tabanlı Pazarlama

Uygulama tabanlı pazarlama türü mobil uygulamaları içerir. Kullanıcıların büyük çoğunluğu vaktini uygulamalarda geçirmekte ve yukarıda bahsettiğimiz rapora göre günde ortalama 4 saatlerini harcamaktadırlar. Bu yüzden en çok tercih edilen mobil pazarlama stratejisi uygulama tabanlı pazarlamadır. İster kendi uygulamanızı geliştirin, ister sıklıkla kullanılmakta olan uygulamalara Google Admob gibi hizmetlerle reklam verin, doğru uygulanması halinde karşılığını alacağınız bir strateji olacaktır.

 

Oyun İçi Mobil Pazarlama 

Mobil oyunlarda görünen reklam türüdür. Oyun içi reklamlar, tam sayfa resim reklamlar ve yükleme ekranı arasında gösterilen video reklamlar gibi çeşitleri vardır.

 

QR Kodları

QR kod taratıldığı zaman kullanıcıyı belirli bir web sitesine ya da uygulamaya yönlendirir. Her geçen gün tercih oranı artan bir yöntemdir. Yaratıcı bir kampanya ile uygulandığı zaman büyük beğeniler toplamaktadır. Bu kadar sevilmesinin nedenlerinden biri de taşıdığı gizem unsuru ile kullanıcıya bir macera sunmasıdır. Yolda yürürken karşınıza sadece QR kod yapıştırılmış bir reklam çıktığını düşünün. Sizce de merak uyandıran bir reklam olmaz mıydı?

 

Konum Tabanlı Pazarlama 

Mobil reklamlar kullanıcıların konumuna göre değişkenlik gösterebilmekte ve böylece reklam veren için avantaj sağlayabilmektedir. Bazı markalar reklamlarını sadece belli bir bölgeye yoğunlaştırarak hedef kitlesi ile daha sağlıklı bir iletişim sağlayabilir. Etkili bir reklam modeli olduğu için sıklıkla tercih edilir.

 

Arama Ağı Reklamları

Google arama motorunun kullanım yüzdesi en yüksek olan ülkelerden biri Türkiye’dir. Reklam vermek istediğiniz mecranın hizmet verdiğiniz ülkenin neredeyse tamamını kapladığını düşünün. Büyük bir potansiyel müşteri kitlesine ulaşma imkânınız olacaktır.

Bu sebepten rakiplerini geçmek isteyen her markanın veya işletmenin elindeki en büyük araç arama ağı reklamları olmaktadır. Fakat bu muazzam potansiyelden tam anlamıyla faydalanmak için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır. Google Ads nedir? yazımızı inceleyerek başlayabilirsiniz.

 

Kısa mesajlar 

Kimilerine göre modası geçmiş bir pazarlama türüdür. Mobil pazarlamanın en geleneksel yöntemidir. Kullanıcıların telefon numarasına metin olarak özel teklifler, indirimler ve fırsatlar gibi mesajlar göndermeyi ifade eder.

Önemli bir not olarak, bu pazarlama türünde telefon numaralarının toplu bir şekilde alınmasını tavsiye etmiyoruz. Hepimiz mutlaka alakasız bir numaranın teklifine maruz kalmışızdır. Bu durum kullanıcı tarafında negatif bir etki oluşturacaktır. İzlenmesi gereken en mantıklı yol kullanıcıların onayı alındıktan sonra mesajınızı yollamak olacaktır. Tabii öncelikle modasının geçmiş olup olmadığına karar vermelisiniz.

Daha önce bahsettiğimiz gibi çağımız artık mobil bir çağ haline gelmiştir. Elde ettiğimiz verilere bakmadan bile bunu çevremizde rahatlıkla gözlemleyebiliyoruz. Örneğin gittikçe gelişen mobil oyun sektörü artık yüksek kaliteli oyunları cebimize sığdırabiliyor. Hal böyle olunca markalar ve işletmeler de bu büyüyen pazarda yer sahibi olmak ve mobil şubelerini bir an önce işler hale getirmek istiyorlar. Eğer siz de mobil pazarlamayı kullanma konusunda hâlâ soru işaretlerine sahipseniz umarız bu yazımız size yardımcı olmuştur.

Teklif Al