• Adres
  • Alsancak Mahallesi, 1479 Sk. Kenet Sitesi Blok No:22 İç Kapı No:6 Konak / İzmir

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

  • Web sitenizi diğerlerinden ayıracak detayları ve sitenizde bulunması gereken özellikleri biliyor musunuz? Tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilir ve dijital maceranıza güvenle atılabilirsiniz.

İyi Bir Web Sitesi Nasıl Olmalıdır?

Her geçen gün dijitalleşmeye ve değişmeye devam eden dünyada yerinizi almak istediniz ve bir site oluşturmaya karar verdiniz. Peki sizin web sitenizi diğerlerinden ayıracak detayları ve sitenizde bulunması gereken özellikleri biliyor musunuz? Tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilir ve dijital maceranıza güvenle atılabilirsiniz.

Web Sitesi Hazırlanmadan Önce Ne Yapılmalıdır?

Web sitenizi hazırlamadan müşteri kitlenizin kimlerden oluştuğu, arama alışkanlıkları ve ilgi alanları gibi detayları belirlemeniz gerekmektedir. Bu soruların cevabına göre sitenizde oluşturacağınız sayfaları ve içerikleri planlamalısınız. Bu sorulara kapsamlı bir cevabı da Seo hizmetleri size sağlayacaktır. Seo çalışmalarının sunduğu veriler, hedef kitlenizi tanımanızın yanı sıra arama alışkanlıkları hakkında da size bilgi sağlayacaktır. Hangi kelimeleri kullandıkları ve nasıl bir içerik ile onlara ulaşmanız gerektiğini Seo verileri size söyleyecektir.

Sık Yapılan Yanlışlar

En sık yapılan hataların başında web sitelerinin bilgi kartı olarak kullanılması gelmektedir. Sadece insanlar benim iletişim bilgilerime ulaşsın, haritadan yerimi görsün ve hakkımda kısmını okusun şeklinde bir yaklaşım doğru değildir. Bu yöntem ile oluşturulan web sitesi fayda sağlamayacak olup dijital pazarlama alanında sizi rakiplerinizden geriye düşürecektir.

Seo prensiplerine (Seo prensipleri backlink - içerik olunca) uygun hazırlanmış, doğru içerikler seçilmiş ve profesyonel bir firmanın elinden çıkmış web sitesi markanızı hem bilinirlik hem de arama sonuçlarında ileri taşıyacaktır.

En sık yapılan yanlışların bir diğeri de tasarım yanlışlarıdır. Web sitesi tasarımı sanıldığının aksine standart tasarım işlemlerinden daha teknik ve karmaşık öğeler içermektedir. Dolayısıyla profesyonel tasarımcılar tarafından yapılmadığı taktirde tipografi, gezinti ve grafik tasarım hataları gibi problemlere yol açmaktadır. Web sitesi tasarımı konusunda bu alanda uzmanlaşmış bir ajans ile çalışmanız markanızın dijital imajı için çok daha verimli olacaktır.

3 Altın Kural

İyi bir web sitesi için aşağıdaki 3 altın kural akılda bulundurulmalıdır. 

  • Ürün veya hizmetiniz anlaşılabilir olmalı

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılar; vermek istediğiniz mesajı, hizmeti veya ürünü kolayca anlayabilmeli ve ne elde edeceğini bilmelidir.

  • Kullanıcı dostu olmalı

Kullanıcı dostu bir tasarım size her açıdan artı puan katar. Mobil cihazlardan ve masaüstü bilgisayarlardan rahatça ulaşılan, aranılan ürünün ya da hizmetin kolaylıkla bulunabildiği web sitelerinin elde ettiği ziyaret sayıları ve süreleri daha yüksektir.

  • Estetik açıdan göz doldurmalı

Web siteniz yalnızca bir dijital platform değil aynı zamanda firmanızın aynası olarak görev yapan bir ürün işlevi de görmektedir. Markanızın imajı, tasarım dili ve özel tarafları estetik açıdan cazibeli olmalı, kolay okunmalıdır. 

Toparlayacak olursak iyi bir web sitesi her şeyden önce kapsamlı bir çalışma ile oluşturulmalı ve kullanıcı dostu olmalıdır. Mobil uyumlu web sitesi tasarımı yapıldığından emin olunmalı ve tüm cihazlardan kolaylıkla ziyaret edilmesi sağlanarak potansiyeli maksimum seviyeye çıkarılmalıdır. Siz de her yönüyle dijital dönüşüme ayak uyduran bir web sitesi istiyorsanız bir tık uzağınızdayız!

Teklif Al