• Adres
  • Alsancak Mahallesi, 1479 Sk. Kenet Sitesi Blok No:22 İç Kapı No:6 Konak / İzmir

Instagram’da Reklam Vermek

  • Bu yazımızda Instagram’da reklam verirken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları ele alacağız.

Instagram’da Reklam Vermek

Bu yazımızda Instagram’da reklam verirken dikkat etmeniz gereken önemli noktaları ele alacağız. Öncelikle reklam yayınlamak için bir Instagram sayfanızın olması ve bu sayfanın işletme profilinde olması gerekiyor. İşletme profilindeki Instagram sayfasının bir Facebook sayfası ile bağlantılı olması halinde reklamlarınızı eş zamanlı olarak Facebook’ta da yayınlayabilir ve daha etkili bir trafik alabilirsiniz. Instagram’da reklam verirken bazı teknik noktalara dikkat etmeniz, reklam stratejisini doğru seçmeniz ve içeriklerinizi hizmetinizle uyumlu bir biçimde oluşturarak reklamları yayınlayacağınız hedef kitlenizi doğru belirlemeniz gerekmektedir.

 

Instagram’da Reklam Verirken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Doğru Reklam Stratejisini Seçin

Kampanyanızda hangi reklam stratejisini kullanacağınızı belirlemeniz gerekmektedir. Kampanyadan beklediğiniz sonucu alabilmeniz ve yüksek dönüşümler elde edebilmeniz için doğru reklam modelini seçmek önemlidir. Kullanabileceğiniz reklam stratejileri

• Marka Bilinirliği

• Erişim

• Trafik

• Uygulama Yüklemeleri

• Etkileşim

• Video Görüntülenme

• Potansiyel Müşteri Bulma

• Mesajlar

• Dönüşümler

• Katalog Satışları

• Mağaza Trafiği

Doğru kampanya amacını seçmeniz, reklamlarınızın performansı doğrudan etkileyecektir. Dolayısıyla kampanyanın amacını belirlemeniz ve reklamlarınızı bu yönde hazırlamanız oldukça önemlidir.

 

Hedef Kitle Oluşturma

Instagram'da reklam verirken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri de hedef kitle oluşturma bölümüdür. Hedeflemeleri doğru yapmazsanız reklamdan beklediğiniz performansı ve dönüşümleri elde edemezsiniz. Dolayısıyla hedeflemeleri doğru belirlemeniz, Facebook Reklam Yöneticisi üzerinde bulunan hedefleme ayarlarında özel hedef kitleler oluşturmanız ve bu kitleler arasında belirli deneme ve testler yaparak reklamlarınızı doğru kullanıcı kitlesine yayınlamalısınız.

 

İlgi Çekici ve Merak Uyandırıcı Görseller Kullanın

Bildiğiniz üzere Instagram görseller üzerine kurulu bir uygulama. Bu platformda yayınlayacağınız görseller ne kadar ilgi çekici olursa reklamlar da o kadar etkili olacaktır. Düz beyaz arka plan üzerine eklenmiş görselleri kullanmak beklediğiniz trafiği elde etmenize engel olabilir. Erişim sayılarının ve etkileşim oranlarının artması için reklamınızda merak uyandırıcı görsellere ve videolara yer vermeniz gerekmektedir. Bu görselleri kendi fotoğraf makinanız ile çekebilir ya da stok görsel ve video paylaşan internet siteleri üzerinden de edinebilirsiniz. Instagram’da reklam verirken görsel içeriklerini hafife almamak gerekir. Kullanıcıların birkaç saniyede dikkatini çekebilmek için bu içeriklere gerekli özeni göstermek reklam performansında önemli bir rol oynamaktadır.

 

Görsellerin Ölçülerine Dikkat Edin

Görsel seçiminin önemi kadar kullanılan görselin ya da video nun boyutları da Instagram’da reklam verirken dikkat edilmesi gereken noktalardan biridir. Belirlediğiniz reklam stratejisine uygun olmayan boyutlarda görseller kullanmanız gerekli tüm reklam alanlarında reklamınızın yayınlanmasına engel olur ve reklam performansını olumsuz etkiler. En sık kullanılan ölçü kare boyut olarak bilinen 1:1 ölçüdür. Bu ölçü ile paylaşılan görseller Instagram zaman akışı bölümünde kenarlardan kayıp olmadan gözükür. Hikaye reklamlarında ise dikey formatta olan 9:16 ölçü kullanılmaktadır.

 

Reklam Bütçesini Doğru Belirleyin

Reklamlarda erişeceğiniz kitlenin büyüklüğünü reklam bütçesi doğrudan etkilemektedir. İşletmeniz için en etkili reklam stratejisini ve içeriğini belirledikten sonra reklam bütçesi kontrollü bir biçimde harcanmalıdır. Farklı kampanyalar ve hedef kitleler üzerinde test yaparak doğru reklam bütçesi belirlenmelidir. Günlük reklam bütçesi belirlemenin yanı sıra kampanya süresinin sonuna kadar kullanılacak toplam reklam bütçesi de belirlenebilir. Kampanya verilerini anlık kontrol etme imkanınızın olmadığı durumlarda günlük bütçe yerine toplam bütçe girmek daha mantıklı olacaktır. Aylık bazda reklam bütçesi ayırdıysanız, bütçeyi farklı kampanya ve hedef kitlelere bölerek farklı kitlelere erişim sağlayabilirsiniz. Ek olarak reklam kampanyasına ayırdığınız bütçe kısıtlıysa reklamlarınızı ülke genelinde yayınlamak yerine hizmet verdiğiniz bölgenin yakın çevresinde yayınlayabilir ve marka bilinirliğinizi arttırabilirsiniz.

Facebook ve Instagram gibi mecralarda reklam verirken mutlaka sosyal medya reklamlarında uzmanlaşmış bir ajans ile çalışmanızı öneririz. Ajanslar birçok farklı sektörden hesabı yönettikleri için sunduğunuz hizmete en uygun stratejiyi belirlemenizde ve bütçenizi en doğru şekilde kullanmanızda yardımcı olacaktır.

Teklif Al