• Adres
  • Alsancak Mahallesi, 1479 Sk. Kenet Sitesi Blok No:22 İç Kapı No:6 Konak / İzmir

Google Ads Nedir?

  • Kullanıcıların yaptığı aramalara göre sağladığınız hizmetleri veya ürünleri Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde ve YouTube’da göstermenizi sağlayan dijital pazarlama aracıdır.

Google Ads Nedir?

Google Adwords ya da 24 Temmuz 2018’de yenilenen adı ile Google Ads, Arama Ağı, Görüntülü Reklam Ağı ve Video Ağı olmak üzere tüm kampanya türlerini içeren online pazarlama aracıdır.

Kullanıcıların yaptığı aramalara göre sağladığınız hizmetleri veya ürünleri Google’ın arama sonuçlarında, iş ortağı sitelerde ve YouTube’da göstermenizi sağlamaktadır.

Maliyet tıklama başına hesaplanmaktadır. Reklamların sergilenmesinin herhangi bir maliyet yoktur.

 

Google Ads Nasıl Çalışır?

Google reklamı vermek isteyen fakat sistem yüzünden kafası karışan kullanıcı sayısı bir hayli fazladır. Bu yüzden Google Ads çalışma sistemini tam olarak anlayabilmek için bazı önemli noktaları bilmemiz gerekir. Bunlar anahtar kelimeler, reklam sıralaması, kalite puanı ve teklifler gibi kelimelerdir ve bize sistemin işleyişi hakkında bilgi verirler.

Anahtar kelime için ödenecek, alıcı tarafından belirlenen limitlere teklif denir ve en üst limit ise en yüksek teklif olacaktır. 

Kalite puanı, reklamınızın aranan kelimeye olan yakınlığı ve uyumunu ölçen bir sistemdir. Kalite puanlarınız ne kadar yüksekse o kadar iyi reklam sıralaması eder, daha düşük tıklama başına maliyetlere sahip olursunuz.

Reklam sıralaması ise reklamınızın sayfada gösterildiği konumu ve reklamınızın gösterilip gösterilmeyeceğini belirten bir değerdir. Verdiğiniz teklifin tutarı, kalite puanı bileşenleri gibi değerler kullanılarak hesaplanır.

Bu sıralama içerisinde Google reklam verenlerin belirlediği anahtar kelimelerin arasından arama terimi ile en alakalı kelimeyi seçer.

Daha detaylı bilgi için Google Ads Kampanya Türleri Nelerdir? yazımıza göz atabilirsiniz.Google Ads Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Google arama yapan kullanıcıların aradığı sonuca kolayca ulaşmasını sağlamak istediği için sistemin size sunmuş olduğu kuralların dışına çıkmamalısınız. Bütçenizi en doğru şekilde belirlemeli ve hedefinizi Google Ads ile reklam verme aşamasından önce oluşturmalısınız. 

Hedeflerinizi belirlediniz, anahtar kelime çalışması yaptınız ve reklamınızı verdiniz. Bu noktadan sonra artık yapacak bir şey kalmadığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Reklamı verdikten sonra kontrolünü sağlamalı, arama terimi raporlarından yararlanmalı ve elde ettiğiniz sonuçları analiz etmelisiniz. Elde edilen sonuçlar size optimizasyon yapmanız gereken noktaları söyleyecek ve ortaya çıkan trendleri kaçırmamanızı sağlayacaktır.

Google Ads bireysel ve kurumsal kullanıma uygun bir yapıya sahiptir. Dijital pazarlama konusunda uzmanlaşmış ve Google Partner rozetine sahip Turing Ajans ekibi ile yapacağınız iş birliği, markanızı dijital platformlarda daha ileriye taşıyacaktır.

Teklif Al