• Adres
  • Alsancak Mahallesi, 1479 Sk. Kenet Sitesi Blok No:22 İç Kapı No:6 Konak / İzmir

Google Ads Kampanya Türleri

  • Google Ads içerisinde 5 çeşit reklam modeli barındırmaktadır. Bu yazımızda bu kampanya türlerini bulabilir ve reklamlarınızın nerede gösterilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Google Ads Kampanya Türleri

Google Ads içerisinde 5 çeşit reklam modeli barındırmaktadır. Bu yazımızda bu kampanya türlerini bulabilir ve reklamlarınızın nerede gösterilebileceğini öğrenebilirsiniz.

Bir kampanya oluşturmadan önce kampanyanın hedefini ve türünü, müşterilerin yapmasını istediğiniz işlemlere bağlı olarak seçmelisiniz. Örneğin, web sitenize daha fazla kullanıcı çekmek istiyorsanız sizin için en uygunu Arama ağı kampanyası olacaktır.

Kampanyaların hedefleri ise satış, potansiyel müşteri, web sitesi trafiği, erişim, bilinirlik ve tanıtım olabilmektedir.

  • Arama Ağı Kampanyası;

Arama ağı kampanyaları anahtar kelimelerin kullanıldığı bir reklam modelidir. Hedef kitlenize ulaşmanın etkili yollarından biridir. Örneğin, İzmir’de faaliyet gösteren bir dijital reklam ajansına sahipsiniz. “İzmir reklam ajansları”, “Dijital reklam ajansı” ya da “Reklam ajansı” gibi anahtar kelimelere bütçenizi de hesaba katarak verdiğiniz reklamlar, bu kelimeleri arayan kullanıcılara gösterilecektir.

Bu reklamlar organik arama sonuçlarının üstünde, sayfanın en alt bölümünde ve diğer sayfalarda gösterilebilir. Aynı şekilde Google bünyesine bağlı Google Play, Google Görseller, Google Haritalar ve Google Alışveriş sayfalarında reklamlarınız gösterilebilir.

  • Görüntülü Reklam Ağı Kampanyası;

Adından da anlaşıldığı üzere bu reklam kampanyası görüntülü reklamları kapsar. Web siteleri, YouTube, Gmail ve mobil platform gibi alanlarda kullanıcılara görüntülü reklamlarınızı gösterebilirsiniz. Hedef kitle analizinizi doğru yaparak kitleniz en fazla etkileşim alabileceğiniz reklam alanlarını seçmelisiniz. Böylelikle hedeflediğiniz kullanıcıları sitenize yönlendirebilir, alışveriş yapmalarını sağlayabilir ve marka bilinirliğinizi arttırarak işinizi büyütebilirsiniz.

  • Alışveriş Kampanyası; 

Özellikle e-ticaret sitesine sahip olan insanların ürünlerini tanıtmak ve satışlarını arttırmak için tercih ettiği kampanya türüdür.

Google Alışveriş Kampanyası ile sattığınız ürünlerinizin reklamları Google aramalarının alışveriş sekmesinde, normal arama sonuçlarının sağında, Google iş ortağı web sitelerinde ve Youtube, Gmail gibi Google bünyesinde bulunan mecralarda gösterilir.

Google Alışveriş Kampanyası yayınlamak için öncelikle bir Google Merchant hesabı oluşturmalı ve Google Ads hesabınız ile entegre etmelisiniz. Sistem Merchant hesabınızdan ürün bilgisini alarak işlemektedir.

*Önemli bir hatırlatma; Google alışveriş kampanyaları 10 Ağustos 2020 tarihinde alınan Rekabet Kurumu resmi kararı ile ülkemizde kullanılamamaktadır.

  • Video Kampanyası;

YouTube ve Google Görüntülü Reklam Ağında oluşturabileceğiniz bu kampanya türünde farklı reklam modelleri vardır. Bunlar;

Yayın içi reklamlar; Videonun öncesinde, sırasında ya da sonrasında oynatılan reklamlardır. Atlanabilir ve atlanamayan olmak üzere ikiye ayrılır. Atlanabilir modelde ilk 5 saniye izlendikten sonra atlama seçeneği çıkmaktadır. Atlanamayan reklam modelinde ise bu seçenek yoktur fakat maksimum 15 saniye sınırı vardır.

Video discovery reklamlar; Bu reklamlar sadece Youtube içindir. Kullanıcılar YouTube’da içerik keşfederken sizin reklamlarınızı görebilir. Reklamın nasıl göründüğü ise içerik yayıncılarının seçimine göre şekillenir.

Yayın dışı reklamlar; Bu model sadece mobil cihazlara yöneliktir. Google video iş ortağı olan web sitelerinde ve uygulamalarında gösterilir.

Bumper reklamlar; Youtube’da videodan önce çıkan bu reklam türü atlanamaz ve maksimum 6 saniye uzunluğundadır. Kısa ve net mesajları aktarmak için iyi bir tercihtir.

  • Uygulama Kampanyası;

Uygulama reklamları ile mobil uygulamanızın tanıtımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Arama, Google Play, Google Görüntülü Reklam ağı, YouTube gibi alanları kaplayarak geniş bir alan sunan uygulama kampanyası ile hedeflediğiniz kullanıcılara ulaşabilir ve uygulamanızın indirme sayısını arttırabilirsiniz.

Sizde işletmenize en uygun reklam modelini öğrenmek ve Google Ads ile reklam vermek isterseniz firmamızla iletişime geçebilir ve detaylı bilgi alabilirsiniz!

Teklif Al