• Adres
  • Alsancak Mahallesi, 1479 Sk. Kenet Sitesi Blok No:22 İç Kapı No:6 Konak / İzmir

B2B, B2C ve C2C Nedir?

  • Pazarlama dünyasına ait olan B2B, B2C ve C2C kavramları kafa karıştırıcı gözükse de aslında oldukça basittir. Bu yazımızda anlaşılması kolay örnekler ile bu konuyu anlatacağız.

B2B, B2C ve C2C Nedir?

Pazarlama dünyasına ait olan B2B, B2C ve C2C kavramları kafa karıştırıcı gözükse de aslında oldukça basittir. Bu yazımızda anlaşılması kolay örnekler ile bu konuyu anlatacağız.

B2B nedir?

Açılımı “Business to Business” olan bu iş modelindeki 2 kafanızı karıştırmasın. Okunuşu “to” kelimesi ile aynı olduğu için orada kullanılmıştır. Türkçeye çevirecek olursak “Şirketten şirkete” anlamına gelen bu iş modeli ne anlama gelmektedir? Bu kavram şirketlerin ya da işletmelerin kendi arasında yaptığı pazarlama ve satış uygulamalarını ifade eder.

Adından da anlaşıldığı gibi B2B şirketler ya da işletmeler diğer şirketler ile satış ve pazarlama ilişkisi kurar. Örneğin bir akıllı telefon düşünün. Bu akıllı telefonu üreten X markası işlemcisini başka bir şirketten ve plastik hammaddesini başka bir şirketten alacaktır. İşte bu plastik, işlemci vb. gibi parçaları üreten şirketler B2B şirketlere örnek verilebilir.

Bu şirketlerin ortaya çıktığı durumları ise şöyle özetleyebiliriz;

Hammadde ticareti; yukarıdaki örneğe benzer olarak yastık üreten bir işletmenin pamuk toptancısından pamuk alması örneğini de verebiliriz.

Operasyonel sebeplerden doğan iş birlikleri; örneğin dijital pazarlama alanında yetersiz bir işletmenin bir dijital reklam ajansından danışmanlık alması bu tarz bir iş birliğidir.

Anlaşıldığı üzere aslında bir X marka akıllı telefon aldığınızda muhtemelen yüzlerce markanın ürününü de almış oluyorsunuz. B2B iş modelini en iyi özetleyen ilişkilerden biri bu ana üretici ve tedarikçi ilişkisidir.

B2C nedir?

Açılımı “Business to Consumer” olan bu iş modeli Türkçeye “Firmadan Tüketiciye” olarak çevrilebilir. Şirketlerin tüketiciler ile kurduğu doğrudan ilişkiyi ifade eder. Dolayısı ile bireysel olarak yaptığınız tüm alışverişler bu iş modeli kapsamındadır.

Doğal olarak bu model bir mağazada kendinize ayakkabı almanız, bir lokantada yemek yemeniz gibi durumları da kaplıyor olsa da günümüzde daha çok online satışlar için kullanılmaya başlamıştır. B2C adı altında sadece online satış ile ilgili içerikler görürseniz kafanız karışmasın. E-ticaret sektörünün önlenemez yükselişi sayesinde bu model de ona doğru eğilim göstermiştir.

 

C2C nedir?

Bu iş modeli “Consumer to costumer” yani Türkçesi ile “Tüketiciden tüketiciye” olan modeldir. Tüketicilerin birbirleri ile kurduğu ticari ilişkiyi tanımlar.

Yapılan satışı faturalandırma derdi bulunmayan bu modelde kullanıcılar belirli satış uygulamaları ile sahip olduğu ürünlerin fiyatlarını belirler ve satışa çıkarır.

 

B2B, B2C ve C2C kavramları anlaşıldığı üzere kendisini sürekli güncelleyen pazarlama dünyasına ait kavramlardır. Belki üç dört sene sonra burada kullandığımız kavramlar artık başka bir şeyi ifade etmek için kullanılacaktır. Bu yüzden atacağınız adımlarda alanında deneyimli ve kendisini güncelleyen ekipler ile çalışmanızı tavsiye ederiz.

Teklif Al